Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 703 615 614
Celozrnné pečivo je zdravější, dietologové jej už léta upřednostňují před tradičními bílými pekárenskými výrobky. Pomůže rychleji se zbavit nechtěných kilogramů a dodává tělu vitamíny a minerály.
Pokud vás přepadají výčitky svědomí, že jste se opět nechali zlákat čerstvou bagetou, zkuste sáhnout po její celozrnné verzi.
Celozrnné pečivo by mělo tvořit alespoň 80 % celozrnné mouky. Barva pečiva není rozhodující, ne všechno tmavé pečivo je automaticky celozrnné. Tmavší barvy může pekař dosáhnout i přidáním sladu nebo kávy. Poctivé celozrnné pečivo sice nikdy není úplně bílé, ale rozhodně neplatí, že čím tmavší, tím je celozrnnější.
Rozhodující je složení pekárenských výrobků. Pokud si chléb nebo bagetu dobře prohlédnete, na jejich povrchu byste měli vidět drobné kousky obilných slupek. Celozrnné pečivo je zrnitější a více se drolí. V jednotlivých vrstvách zrn se však nachází velké množství vlákniny, která působí blahodárně na trávení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a dodává tělu minerální látky a vitamíny. Pokud je pečivo skutečně celozrnné, na etiketě musí být celozrnná mouka uvedena na prvním místě.
Chcete-li jíst zdravěji, je důležité naučit se rozlišovat druhy pečiva. Jaké poznatky je nutno ovládat u celozrnného pečiva?
Pozor na celozrnné tyčinky, které jsou „zdravým“ lákadlem. Pokud je konzumujete v dobré víře, že jde o dietní potraviny s obsahem cenných celozrnných složek, mnohdy to nemusí být pravda. Vždy si pozorně přečtěte složení na obalu tyčinky a přesvědčte se, zda skutečně obsahuje výrazný podíl neloupaných zrn a minimum nezdravých cukrů a tuků.
Ani během redukce hmotnosti či přechodu na zdravý životní styl se nemusíte zcela vzdávat čerstvého pečiva. Právě kvalitní celozrnné produkty jsou vhodnou alternativou, která by měla patřit ke složkám dietní stravy, respektive být součástí zdravého života.