Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 703 615 614
Zdravá výživa (zdravá strava) znamená pro každého něco jiného. Tak například celiatici nemohou do své zdravé stravy rozhodně zařadit celozrnné pečivo, přestože je bohaté na vlákninu a poskytuje zdravé sacharidy. Obsahuje totiž i lepek, na který jsou bohužel citliví a jeho konzumace způsobuje zažívací potíže, otok hrdla či průjem.
Podobný problém zažívají i lidé s intolerancí na laktózu. Jak bys tedy měla vypadat zdravá strava u takových jedinců?
Pojďme pěkně po pořádku – co všechno obsahuje laktózu? Tak v první řadě je to mléko. Ať už jde o kravské, kozí či ledajaké jiné živočišné. Dále jsou to běžné mléčné výrobky – sýry, smetana, tvaroh, máslo, cottage cheese, acidofilní mléko atp. Platí přitom, že množství laktózy závisí i na konkrétním typu dané potraviny – například měkké sýry obsahují výrazně více laktózy než sýry tvrdé.
Jak zjistit, jestli trpíme intolerancí na laktózu (tj. Mléčný cukr - pozor, ne BÍLKOVINU)? Kromě krevních testů ti může pomoci i jednoduchý test doma – stačí na pár dní vyřadit všechny potraviny obsahující laktózu a následně nalačno vypít sklenici obyčejného mléka – pokud se do 2-3 hodin dostaví příznaky jako nadýmání, bolest v oblasti střev, pálení žáhy a pod.
Množství a intenzita příznaků závisí na tvé citlivosti na laktózu - ojedinělá konzumace mléčných výrobků nemusí překročit její hranici a příznaky tak vůbec nemusíš pozorovat, byť intolerancí opravdu trpíš.
Poslední pomyslnou kategorií potravin s obsahem laktózy jsou produkty, kde mléko netvoří největší část, je však stále přítomno – jsou to například nanuky, pudinky, různé koktejly, čokoláda, dresinky a samozřejmě i zmrzlina (ačkoli ta obsahuje stále méně mléka).
Je tedy jasné, že kromě méně zdravých potravin (pudingy, nanuky…) omezuje laktózová intolerance konzumace i potravin, které bychom do zdravé stravy určitě zařadili.
Pokud bychom tedy jen vynechali potraviny obsahující laktózu, naše (zdravá) výživa by tím určitě utrpěla. Jak je tedy nahradit?
Mléko a mléčné výrobky jsou bohatým zdrojem vápníku a bílkovin. Jejich vyřazení z jídelníčku a absence výživných alternativ by tak mohla znamenat, že naše zdravá strava utrpí. Nejjednodušším řešením jsou proto bezlaktózové potraviny – mléko, tvaroh, cottage chesse, smetana či dokonce už i máslo. Všechny tyto potraviny jsou stejně jako jejich klasickí „předchůdci“ plné bílkovin i vápníku. Jejich nevýhodou je jen mírně vyšší cena a občas i horší dostupnost, zvláště pokud nemáš k dispozici větší supermarket.
Další alternativou jsou rostlinné produkty – například takové mléko můžeš v obchodech najít už nejen kravské, ovčí či kozí, ale také i rýžové, mandlové, ovesné či kokosové. Pozor si dej jen na ochucené a tedy i slazené verze – většina rostlinných mlék je přirozeně sladkých a další cukr jen zbytečně zvyšuje tvůj denní příjem rychlých sacharidů.
Přestože to tak nemusí na první pohled vypadat, intolerance na laktózu není tak příšerným břemenem jako například různá jiná omezení v oblasti stravování – celiakie či diabetes, ale i různé další intolerance či alergie dokáží způsobit mnohem častěji a větší zdravotní potíže a nepříjemnosti.
Tím samozřejmě nechceme tvrdit, že život s laktózovou intolerancí není nijak omezován – právě proto najdeš v naší nabídce již i bezlaktózovou dietu, která ti pomůže nejen s hubnutím, ale také se zvládáním tvé intolerance. Získáš tak zdravou stravu s plnohodnotným nutričním profilem i skvělými recepty, při kterých absenci laktózy opravdu vůbec neucítíš. Tak tedy dobrou (bezlaktózovou) chuť!