Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 703 615 614

Košík je prázdný

Udělejte si pořádek v lednici!

Rady pro zdraví / 10. 5. 2022

Se správným systémem lednice lépe funguje, prodlouží se její životnost, vyhazujete méně potravin a její uspořádaný obsah je krásnější. Budete mít přehled o tom, co v ní máte a vždy je lepší jídlo včas spotřebovat než ho vyhodit. V deseti bodech Vám ukážeme jak na to.

Udělejte si pořádek v lednici!

Zbytky hotového jídla vždy spotřebujte nejpozději do dvou dnů.

Pozor však i na to, v jakém stavu je do lednice vložíte. Rozhodně nechte jídlo dobře vychladnout, neboť pokud do lednice vložíte vlažné nebo horké potraviny, okamžitě se zvyšuje její výkonnost a tím pádem i spotřeba elektřiny. Vlhkost navíc přispívá k množení bakterií, je dobré se jí vyvarovat. Hotovému jídlu patří v lednici její nejvrchnější poličky.

Potraviny bez obalu umístěte do krabiček.

Nenechávejte je položeny vedle sebe bez systému. V krabičkách a speciálních dózách jídlo déle vydrží, je přehledně uskladněno a nenapáchne jedno od druhého. Ziplock sáčky a alobal jsou také dobrými pomocníky při uskladňování potravin. Vždy přebalte potraviny z originálních obalů, sýrem vyměňujte obal každý druhý den.

Syrové maso nenechávejte v blízkosti potravin určených ke konzumaci.

S masem zacházejte opatrně a do lednice si uložte pouze to, které maximálně druhý, třetí den tepelně upravíte. Ostatní je vždy lepší uskladnit v mrazáku. Nikdy nenechávejte syrové maso v blízkosti jiných potravin. Aby vám vydrželo, vybalte jej z původního obalu, vložte jej do dózy, uzavřete nebo překryjte fólií. Maso částečně změní svoji barvu a ztratí určité množství vody. Tento proces je přirozený, neznamená, že je maso zkažené nebo staré. Pokud maso marinujete, ponořte ho do omáčky celé, abyste zabránili množení bakterií. Takové maso vydrží v lednici i déle.

Sledujte datum spotřeby, potraviny s kratším datem uložte dopředu.

Vždy automaticky sáhneme po potravinách, které v ledničce vidíme. Proto je dobré, pokud ty s kratší dobou trvanlivosti uložíte dopředu a spíše spotřebujete. Tento systém výborně funguje zejména, pokud potraviny z chladničky vybírá více členů domácnosti.

Lednici mějte vždy poloprázdnou – musí v ní proudit vzduch.

Pokud ji přeplníte, proudění vzduchu zabráníte. Potraviny mohou nasáknout vůní svého souseda na poličce. Těžší se v ní zorientujete a určitě čekejte větší účet za elektřinu. Poloprázdná lednice a poloprázdný talíř – to je správná cesta.

Pečivo, ovoce a některá zelenina do lednice nepatří.

Do lednice nepatří: brambory, cibule, česnek, některé ovoce: banány, melouny, citrony, jablka, ananas, rajčata, káva, čokoláda, zavřené paštiky a plechovky, marmelády, marmelády a džemy, med, kečup, hořčice, červené ví , chilli omáčka. Pečivo zabalte do utěrky a umístěte do chlebníku nebo nechte venku. Máte-li ho hodně, raději zamrazte. Banány, mango či ananas v ledničce ztvrdnou a cibule s bramborami přežije lépe v tmavé komoře.

Na spodní poličky uložte maso a zeleninu, teplota nad plastovými boxy je 2 až 4 stupně.

Každé místo ledničce má jinou teplotu a tím pádem je vhodné pro jiné druhy potravin. Nejchladnější je vespod lednice, směrem vzhůru teplota stoupá. Plastové boxy jsou určeny pro zeleninu, kterou nemíchejte s ovocem a před uskladněním nemyjte. Na spodní poličce nechte maso, drůbež a ryby, ale dbejte na jejich správné uskladnění.

Do středu dejte uzeniny a mléčné výrobky, oddělte masné výrobky od mléčných.

Na středních poličkách v ledničce je obvykle 4 až 6 stupňů. Ideální teplota pro otevřené paštiky, uvařené maso, šunku, uzeniny, máslo, margaríny, plátkové a tavené sýry, jogurty a mléko. Úplně nejlépe uděláte, pokud jednu poličku vyhradíte mléčným a druhou masným potravinám.

Do dveří vložte nápoje a vajíčka. Odložte je špicí dolů, na tupé straně jsou póry a vajíčko přes ně přijímá kyslík.

Dveře s teplotou 10 až 11 stupňů jsou nejteplejším místem v chladničce. Klidně si tam naskládejte mléko, vody, džusy, bílé víno. Vajíčka můžete v ledničce držet 3-4 týdny.

Alespoň jednou za měsíc chladničku důkladně ukliďte. Teplá voda s octem dezinfikuje i pohlcuje pachy.

Led a námrazu odstraňujte pravidelně a průběžně, protože snižují výkonnost chladničky. Hloubkově ji vyčistěte, je-li třeba, tak i rozmrazte alespoň jednou za měsíc. Vždy odstraňte plesnivé, zkažené potraviny ai ty po záruční době. Pokud je na sýru plíseň, vyhoďte ho celý, nejen napadenou část.

facebook-icon