Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 703 615 614

Košík je prázdný

CVIČENÍ VENKU V ZIMĚ A CHLADU: DŮVODY, PROČ JE ZDRAVÍ PROSPĚŠNÉ

Cvičení / 21. 2. 2024

Cvičení je pro celkové zdraví a úsilí zhubnout nenahraditelné, to všichni moc dobře víme. Ale co dělat v době, kdy začíná zima a nechce se vám cvičit venku ?

CVIČENÍ VENKU V ZIMĚ A CHLADU: DŮVODY, PROČ JE ZDRAVÍ PROSPĚŠNÉ

Můžete být motivováni k pohybu, když venku mrzne? Ano, můžete! Jen proto, že máte červený nos, ještě nemusíte zůstat uvnitř nebo se vzdát svého oblíbeného cvičení na čerstvém vzduchu.

VÝHODY CVIČENÍ VENKU

VÝHODY CVIČENÍ VENKU

Budete se cítit více angažovaní. Výzkumy dokazují, že cvičení venku přispívá k duševní stimulaci více, než cvičení v interiéru. Jednoduše při běhu a chůzi venku musíte být více ostražití, věnovat pozornost terénu i změně prostředí, abyste se nezranili.

Získáte více energie. Lidé cvičící venku, podobně jako lidé, kteří se zdravě stravují, pociťují větší pocity revitalizace a zvýšení energie. Nic nepovzbudí víc, než svěží chůze v chladném ránu a sytá snídaně plné proteinů. Moci dýchat čistý vzduch je obrovskou výsadou a uvědomuje si to i váš mozek.

Cenná denní dávka vitamínu D. Vědci doporučují venkovní cvičení jako jeden ze způsobů získávání pravidelnéou dávkyu vitamínu D přirozeným způsobem, a tedy ze slunce. Máte-li nadváhu a chcete zhubnout, je to obzvláště důležité. Nedávná studie zjistila, že lidé, kteří jsou obézní, mají téměř dvakrát vyšší pravděpodobnost nedostatku vitamínu D než štíhlí aktivní jedinci.

PRAVIDLA, JAK BEZPEČNĚ CVIČIT VENKU BĚHEM ZIMY

Běhejte venku ve vrstvách oblečení – cvičení venku a v zimě může být složité. První kroky venku vás zamrazí, následně se zahřejete a začnete se potit. Samotný pot začne schnout a ochladí vás, což vyvolá zimu a pozitivní pocity z vnějšího pohybu jsou pryč. Naštěstí existuje efektivní řešení, jak tomu předejít –- vrstvěte oblečení. Oblékání ve vrstvách je klíčové pro udržení pohodlí a tělesné teploty po celý pobyt venku. Je důležité, aby jednotlivé vrstvy oblečení odváděly vlhkost, dobře izolovaly a chránily před větrem, deštěm a sněhem. Správné vrstvení je rozděleno do tří kategorií: vnitřní, střední a vnější.

Vnitřní vrstva – základní je první vrstva oblečení. Nosíte ji přímo na těle. Tato vrstva by měla být ze syntetického materiálu, aby odváděla pryč pot a aby kůže zůstala suchá a teplá. Bavlna není dobrá volba, protože má tendenci zadržovat vlhkost a cvičení venku v zimě s mokrým tričkem rozhodně nedoporučujeme.

Střední vrstva by měla mít oproti základní vrstvě volnější střih. Vhodné materiály pro střední vrstvy oděvů jsou fleece, polyester či vlna. Závěrečná vnější vrstva by vás měla dostatečně chránit před vlivy počasí jako vítr, déšť nebo sníh.

Vnější vrstva by měla být spíše robustní a schopná postavit se všem výkyvům zimního počasí. Výhodou vrstvení je také to, že ne vždy je zapotřebí mít všechny tři vrstvy po celou dobu běhu či rychlé chůze – podle potřeby si můžete jednotlivé vrstvy svlékat.

Přiměřená hydratace jako základ pohybu venku během zimy – při cvičení v zimě nemusíte nutně pociťovat důsledky ztráty vody, na rozdíl od letních veder, kdy se při cvičení venku rychle zpotíte a vysuznete . Mějte však na paměti, že vaše tělo ztrácí vodu v každém počasí a musíte jej udržovat přiměřeně hydratované. Případná dehydratace by mohla negativně ovlivnit váš sportovní výkon a snížit celkovou výdrž. Pijte vždy a všude, a to bez ohledu na to, zda pociťujete žízeň.

Dostatečná ochrana končetin při běhu – když vám je zima, tělo soustředí průtok krve do jádra, aby ochránilo všechny životně důležité orgány. To má za následek, proč jsou končetiny nejnáchylnější ke vzniku omrzlin. Snažte se proto tyto části těla důsledně chránit. Noste rukavice nebo palčáky s vlnou či rounem. Boty do zimy mějte o půl čísla větší, a to kvůli teplým ponožkám. A nezapomeňte na čepici, respektive čelenku a šálu na ochranu hlavy, uší a nosu.

Přizpůsobte pobyt venku povětrnostním podmínkám – cvičení v zimě a dešti může být nepříjemné. Vítr proniká přes oblečení a narušuje jednotlivé izolační vrstvy. Toje p oměrně riskantní, protože obnažená kůže je náchylnější k omrzlinám. Mějte na paměti, že pokud teplota klesne hluboko pod 0 stupňů, nebo je venku mrazivý a extrémní vítr, zůstaňte raději uvnitř.

Pohyb v zimě s dostatečnou ochranou proti slunečnímu záření – i v zimě a pod zdánlivě zamračenou oblohou se můžete rychle spálit. Zejména pokud cvičíte ve sněhu nebo ve vysokých nadmořských výškách, používejte kvalitní opalovací krém, který blokuje UVA a UVB paprsky a má minimálně 30 SPF. Na rty použijte ochranný balzám, který obsahuje přiměřený faktor. Chraňte si také oči před sněhem a ledem tmavými brýlemi s ochrannými skly.

Naučte se rozpoznávat příznaky omrzlin a podchlazení – omrzliny vznikají nejčastěji na exponované kůži (místa na obličeji – špička nosu a prsty). První projevy omrzlin jsou píchání a svědění na končetinách, včetně prstů, nosu a uší. K příznakům podchlazení patří ospalost, dezorientace, slabost, ztráta koordinace a koncentrace. Pokud zpozorujete některý z těchto projevů během vašeho pobytu venku v zimě, jděte rychle dovnitř! Pokud se domníváte, že máte omrzliny, pomalu ohřívejte postiženou oblast. Kůži nikdy netřete, protože může dojít k trvalému poškození.

5 DŮVODŮ, PROČ CVIČIT VENKU BEZ OHLEDU NA POČASÍ

Platí staré známé pravidlo, že letní forma se buduje během zimy. A ideální kombinací zdravého jídelníčku a pohybu je také otužování. Kde jinde s tím začít, než-li venku v zimě a mrazu? Překonejte se a uběhněte několik kilometrů, případně se alespoň projděte v přírodě.

Zima – čas svátků a přejídání se

Koláče, salát, řízky a alkohol. Kombinace, které se během Vánoc a Silvestra jen velmi těžko odolává. Abyste to vykompenzovali a neměli kvůli svátkům příliš velké výčitky, potřebujete si dát ozdravnou túru (i detoxikační kúru), případně vyjížďku či návštěvu posilovny vícekrát do týdne.

Ušetříte na drahých permanentkách

V lednu se roztrhne pytel s nabídkami zázračných cvičení – ať už online z pohodlí domova, nebo v nejbližším fitness centru. Ale buďte k sobě upřímní, opravdu potřebujete tolik investovat? Není jednodušší vyběhnout na nejbližší kopec či hřiště a začít se hýbat tady a teď? Všechno je ve vaší hlavě. Žádný hubnoucí program nezabere, pokud se budete neustále vymlouvat.

Čas o samotě při pohybu venku

Najít si po těžkém dni čas na sebe, navíc během chladných a zatažených dnů, je velmi osvěžující a motivující. Naučte se relaxovat při cvičení venku, dopřejte si prostor pro přehodnocení vlastních myšlenek a celkové vypnutí.

VYBERTE SI PROGRAM STRAVOVÁNÍ

Fitness STARTER

Fitness STARTER

Chcete zhubnout a zároveň formovat postavu pravidelným cvičením? Jakkoli poctivě odcvičený trénink je zbytečný, pokud před ním a po něm tělo nedostane všechny potřebné živiny ve správné kvalitě i kvantitě. Regenerace, doplnění energie a samozřejmě i růst svalů, s tím vším vám pomůže fitness strava FITBODY. Již po měsíci uvidíte pozitivní výsledky.

od 510,00 Kč /den
Fitness BUILDER

Fitness BUILDER

Chcete zhubnout a zároveň formovat postavu pravidelným cvičením? Jakkoli poctivě odcvičený trénink je zbytečný, pokud před ním a po něm tělo nedostane všechny potřebné živiny ve správné kvalitě i kvantitě. Regenerace, doplnění energie a samozřejmě i růst svalů, s tím vším vám pomůže fitness strava FITBODY. Již po měsíci uvidíte pozitivní výsledky.

od 510,00 Kč /den
facebook-icon