Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 703 615 614

Košík je prázdný

Co nejíst v těhotenství? Potraviny, kterým byste se měly vyhnout

Rady pro zdraví / 12. 11. 2024

Kdysi se věřilo, že budoucí maminka si má dopřát vše, na co má chuť, jinak se jí narodí mrzuté miminko. Je to však jen jeden z mnoha těhotenských mýtů, který s sebou nese mnohá zdravotní rizika. Jaký je seznam nevhodných potravin, které je lepší v těhotenství vynechat? Víte, od jakých pochoutek si máte dát raději pauzu?

Co nejíst v těhotenství? Potraviny, kterým byste se měly vyhnout

Pestrá strava v těhotenství

Co jíst v těhotenství a čeho se naopak na čas vzdát? Nemusíte se bát, i během těhotenství je možné konzumovat pestrou a chutnou stravu. Zároveň je nutné více číst složení potravin a dbát zvýšené hygieny při konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny. Jednoduše je dobré mít dostatek znalostí o tom, kterým potravinám se během těhotenství vyhnout. A také o tom, jaké potraviny a nápoje do jídelníčku zařadit.

Potraviny a nápoje zakázané během těhotenství 

Sushi

Sushi – buď ho milujete, nebo nenávidíte. Pokud patříte k milovnicím tohoto jídla, budete muset upravit svůj jídelníček. Sushi připravované ze syrových ryb by mělo být v těhotenství tabu. Z nabídky si raději vyberte vegetariánské nebo veganské sushi.

Určité druhy ryb 

Konzumace ryb v těhotenství není zakázána, ale není jedno, na jakou rybu dostanete chuť. Z jídelníčku určitě vylučte ryby s vysokým obsahem olova – makrela, tuňák, mečoun obecný a žralok. Také se vyhněte kyselým a uzeným rybám. Obsahují příliš mnoho soli, octa, umělých sladidel a konzervantů. Pokud byly ryby navíc uzené studeným kouřem, nemáte jistotu, zda neobsahují listerie a jiné bakterie.

Mořské plody

Mořské plody jsou úžasným zdrojem vitamínů, minerálů a bílkovin, ale také zdrojem parazitů a bakterií. Navíc mohou vyvolat alergickou reakci, proto si jejich konzumaci během těhotenství pro jistotu odepřete.

Nedostatečně zpracované maso

V těhotenství se nedoporučuje konzumace nedostatečně propečeného, respektive syrového masa. Zapomeňte na tatarský biftek. Konzumace syrového masa v sobě nese vysoké riziko potravinové infekce, což může v těhotenství vážně ohrozit miminko. Nejčastějšími původci infekcí jsou bakterie Escherichia coli, listerie či salmonela. Vyhněte se i nedostatečně propečeným steakům a buďte opatrné na grilovačce. Platí, že maso a masné výrobky je třeba dobře upéct, jen tak v nich nepřežijí nebezpečné bakterie.

Játra a vitamín A 

Nekonzumujte játra – obsahují vysoké množství vitamínu A, který může poškodit plod. Kvalitních a tepelně upravených vnitřností (například srdce) se však obávat nemusíte.

Syrová vejce

Syrová vajíčka mohou způsobit salmonelózu. Ta se projevuje nevolností, horečkou, zvracením, křečemi v žaludku a průjmem. Během těhotenství by salmonelóza mohla vést k předčasnému porodu. Proto se vyhněte domácí majonéze, doma vyrobené zmrzlině, domácím zálivkám na salát, jejichž součástí jsou syrová vejce, i holandské omáčce.

Fastfood a instantní jídlo

V těhotenství více než kdy jindy dbejte na vyváženou, ideálně domácí zdravou stravu. Rychlé občerstvení a smažená jídla sice přímo neohrožují zdraví dítěte, ale jejich pravidelnou konzumací během těhotenství můžete čelit nadměrnému přibírání, pálení žáhy a žaludečním problémům. Navíc platí, že fastfoodová a polotovarová jídla obsahují mnoho tuků, konzervantů, barviv a přídatných látek (tzv. éčka). Zapomeňte také na instantní polévky, které jsou plné soli a glutamátu.

Nepasterizované mléčné výrobky

Při výrobě mléčných produktů pečlivě čtěte složení a vybírejte si výrobky, které jsou pasterizované. Nepasterizované produkty patří mezi zakázané potraviny v těhotenství – sice chutnají výborně, ale jelikož neprošly dostatečnou tepelnou úpravou, jejich konzumace zvyšuje riziko bakteriální infekce. Mezi nepasterizované výrobky patří brynza, plísňové sýry, čerstvé mléko, domácí tvaroh a žinčice. 

Houby

Pokud můžete, dejte si od hub v těhotenství přestávku. Jelikož dokážou vázat všechny škodlivé látky z prostředí a jsou hůře stravitelné, je lepší houby v těhotenství nejíst.

Exotické ovoce

Vyhněte se exotickým druhům ovoce, protože hrozí riziko alergické reakce. Pozor také na jahody – obsahují histamin, na který můžete v těhotenství citlivě reagovat, a citrusy, u nichž hrozí alergie. Ostatní druhy ovoce, jež jste měly rády i před otěhotněním, klidně konzumujte. Všechno však důkladně omývejte, vyhnete se tím toxoplazmóze.

Bylinky, kterým je třeba se v těhotenství vyhnout

Bylinky jako hřebíček, šalvěj či pelyněk, které prokrvují orgány malé pánve, ovlivňují činnost svaloviny dělohy a mají projímavý účinek, v těhotenství raději vynechejte. Opatrně i se skořicí
a zázvorem, jejichž konzumaci výrazně omezte. Čaje z máty, meduňky, kopřivy či šípku však rozhodně nevynechávejte. Jsou cennými zdroji vitamínů a slouží jako účinná prevence různých sezónních viróz a k pročištění močových cest. 

Pozor na kofein

Pokud patříte k milovnicím kávy, dbejte na to, abyste během těhotenství nepřesáhly doporučenou denní spotřebu kofeinu 200 miligramů. V případě, že jste na kávě doslova závislá, množství kofeinu snižujte postupně. Pamatujte si, že příliš mnoho kofeinu může vést k nízké porodní hmotnosti miminka. Kávě se zcela vyhněte, když trpíte vysokým krevním tlakem, často jste nervózní, trápí vás zrychlené dýchání a nespavost, máte gastroezofageální reflux nebo při vysokém riziku preeklampsie. Jedná se o těhotenskou komplikaci vyznačující se vysokým krevním tlakem a známkami poškození orgánů (nejčastěji jater a ledvin). Pokud se neléčí, může mít tragické následky pro těhotnou ženu i dítě.

Pozor i na čokoládu během těhotenství! V kakaových bobech se přirozeně nachází určité množství kofeinu – nejvíc ho obsahuje hořká čokoláda.

Alkohol

Absence alkoholu je v těhotenství samozřejmostí. Jeho pití je spojeno s rizikem předčasného porodu, nízkou porodní hmotností miminka, poruchami růstu či spontánním potratem. Je třeba mít na paměti, že alkohol se z oběhového systému budoucí maminky dostává přímo do krevního oběhu miminka, ve kterém se odbourává mnohem pomaleji. Pravidelná konzumace alkoholu v době těhotenství dokáže způsobit rozvoj fetálního alkoholového syndromu, který se kromě již zmiňované nízké porodní hmotnosti novorozence projevuje dysfunkcí centrálního nervového systému, zpomalením psychomotorického vývoje, hyperaktivitou, poruchami chování, učení, pozornosti a intelektu dítěte.

Změna jídelníčku v těhotenství 

Změna jídelníčku v těhotenství může způsobit hotové zázraky. Více než kdy jindy je důležité brát ohled na sebe i děťátko a všímat si, co jíte a pijete. Předejdete tím mnoha obtížím a zdravotním komplikacím – prostě děláte vše pro zdraví sebe a miminka. Správné složení stravy a s tím spojený dostatek energie i množství ušetřeného času přináší ověřená krabičková dieta. Vsaďte na Program MOM – speciálně navržený jídelníček nejen pro čerstvé, ale i budoucí maminky, které se chtějí vyhnout problémům s nadýmáním, s nedostatkem vitamínů a zbytečnému stresu. Jezte zdravě a chutně během celého těhotenství.

facebook-icon